Resultat för Överbys ryttare som tävlar ridskolans hästar externt - 2011

2011-05-15

Överby vann finalen i Div 3, häst dressyr!

På Högvreten söndagen 15 maj var det final i allsvenskan division 3 där Sandra Andersson/Zara, Rebecca Kruus/Eden och Lisa Sarin/Viking tävlade. Alla tre ekipage gjorde jättebra ifrån sig. Rebecca/Eden placerade sig på en 2:a plats individuellt med 67,37%, Sandra/Zara red ihop 65,66% och placerade sig på en 6:e plats, och Lisa/Viking fick 65,35 vilket placerade henne på en 8:e plats. När samtliga 12 lag ridit och alla poäng räknats samman visade det sig att våra ryttare återigen stod som segrare!

Så ett stort GRATTIS till våra duktiga ryttare och hästar.

Även ponnylaget tävlade denna dag, andra grundomgången i ponnyallsvenskan gick av stapeln på Bogesundslandet. En spännade omgång då laget i sin första omgång hamnade precis utanför placering till en final men det var väldigt jämt. I förklassen gick det bra för alla och Överby stod överst på prispallen i samtliga kategorier. I förklassen red också Johanna Rahm Juhlin/Tolliver och de fick 60,71%.  I lagklassen deltog denna gång Nils Orbert/Krumelur kategori B, de fick 64,07% och placerade sig på en andra plats, Helena Rahm Juhlin/Sandor kategori C red ihop 70% och detta gjorde att hon segrade i sin kategori individuellt. Sen var det dags för kategori D där Tilde Thelenius/Darco deltog och hon gjorde som Helena, red ihop 70% och tog hem segern, tätt följd av Lisa Hugner/Decibell som placerade sig på en tredje plats med 65,93%. Detta gjorde att även ponnylaget vann sin omgång idag. Och genom segern så har även ponnylaget gått vidare till final! Finalen rids på Botkyrka söndag den 22 maj.

Ett stort GRATTIS även till ponnylaget!

 

2011-05-01

Gratulerar till dagens placerade ekipage under vår lokala ponnydressyr med lektionsponnymästerskapen 2011! Ett extra STORT GRATTIS säger vi till vår egen SOFIA WENNERSTRÖM OCH EVITA, som debuterade på tävlingsbanan idag och lyckades vinna båda sina starter och därmed även blev STOCKHOLMSMÄSTARE I DRESSYR för KAT. C! Alla andra hemmaekipage gjorde också väldigt fina rundor och många räckte till placering! Stort tack till alla som gjorde dagens lokala ponnydressyr möjlig -tävlande, domare och alla duktiga och flitiga funktionärer samt vår sponsor Hööks! 

2011-04-25

Ida Wallinder - Flash tävlade på Vällingby Ridsällskap - regional MSV C:1 med resultatet 65,32% vilket gav en femteplacering. Se film.

2011-04-24

Sandra Andersson tävlade med Zara på Vällingby Ridsällskap söndagen 24 april i LB:2. Resultatet blev 69,67% vilket gav en andraplacering (bild). Grattis Sandra!

Måndag 25 april var det dags för andra omgången av hästallsvenskan i dressyr div. 3 hos Botkyrka Ridsällskap. I laget ingick Rebecca Kruus - Eden som med 66,55% kom 6:a individuellt. Lisa Sarin -Viking (Ville) fick 68,62% och kom på 3:e plats individuellt. Sandra Andersson och Zara fick 69,66% vilket även den här gången placerade dem på andra plats individuellt. Med dessa fina individuella placeringar vann laget (bilden) och är kvalificerade till finalen 15/5!

 

2011-04-22

Under påskhelgen hade Vällingby sina årliga dressyrtävlingar. På långfredagen 22/4 var det ponnydressyr. I LC:1 red Nils Orbert och Krumelur på 61,48%. Helena och Sandor (bild) red ihop 68,15% vilket blev en vinst! Bland D-ponnyerna red Johanna och Tolliver på 58,98%, Lisa och Decibel red på 68,89% och Tilde och Darco red ihop 70%, vilket la dem precis utanför placering.
 
I LB:1 red Nils och Krumelur på 58,62%. Helena och Sandor fick 64,14% vilket blev en tredjeplacering för dem! Tilde och Darco red på 63,45%. Vi säger grattis till våra duktiga ekipage!

Fotograf: Helena Rahm Juhlin

2011-04-10

Den 10 april var det första omgången i allsvenskan div III för ponny på Stäket. I förklassen, LC:2 red Helena Rahm Juhlin och Sandor ihop 60,36% och hamnade första utanför placering. Nils Orbert och Krumelur red ihop 58,21%. I kategori D red Tilde Thelenius och Darco på 61,43% vilket ledde till en 5e placering. Lisa Hugner och Decibel (bild) debuterade på bortaplan och red en fin runda på 61,78% och kom fyra!

I lagklassen som gick i LC:1 var Nils först ut och red på 57,78% vilket blev en 2a placering individuellt! Johanna Rahm Juhlin på Tolliver var näste ryttare ut och de red ihop 59,63%. Helena och Sandor red på 61,11% och Tilde och Darco gjorde en fin ritt tillsammans och fick 60,74%.

Resultatet av insatserna blev 60,49% i genomsnitt för laget vilket placerade vårt lag på sjätte plats av tio. Nästa omgång går av stapeln 15 maj på Bogesundslandet.

Fotograf: Helena Rahm Juhlin

2011-03-20, Djursholms RK

Överbys duktiga lag vann första omgången av Allsvenskan i dressyr, division III, omgång 1, som gick på Djursholms Ridklubb söndagen den 20/3. Vårt lag bestod av Lisa Sarin/Viking (Ville), Sandra Andersson/Zara och Rebecca Kruus/Eden.  De fick följande individuella placeringar: Lisa/Ville kom 1:a med 73,103%, Sandra/Zara kom 3:a på 70,690% och Rebecca/Eden 9:a på 65,172%.

Här är länk för de individuella resultaten: http://online.equipe.com/sv/class_sections/20962/results

Nästa omgång går hos Botkyrka Ridsällskap den 25 april.

2011-03-11

Ida Wallinder - Flash tävlade på Farsta Ryttarvänner - regional MSV C:2 med resultatet 64,00% vilket gav en tredjeplacering. Se film.